Prejsť na obsah
26. sep 2022 06:17 16 min čítania

Obhajcovia kajúcnikov nakupovali pol tony mincí. Žiadne nedostali a vznikol z toho keš

Jeden hovorí o hackerskom útoku. Druhý o šokujúcich fabuláciach.

V podozrivom obchode ide o takmer pol tony striebra. Všetkých vyše 17-tisíc strieborných mincí by zabralo 34 takýchto červených prepraviek.

Tento článok pôvodne vyšiel na webe adamvalcek.sk, preto sa v ňom môže vyskytnúť autorský singulár (formulácie v prvej osobe jednotného čísla) a nesprávne linky na iný obsah (hypertextové odkazy).

Vlani v lete počas vyšetrovania kauzy Mýtnik advokáti dvoch kľúčových spolupracujúcich obvinených tohto prípadu mali spoločne zrealizovať sériu podozrivých obchodných operácií – zaplatili za pol tony investičného striebra tomu istému neznámemu obchodníkovi. Použili na to peniaze od jedného z týchto spolupracujúcich obvinených.

V skutočnosti žiaden drahý kov nedostali. Na konci reťazca transakcií boli výbery hotovosti v objeme najmenej 359-tisíc eur. Peniaze vybrali iní ľudia a nateraz nie je známe, čo s tým majú advokáti spoločné. Nevedno, kde sa tieto peniaze nachádzajú alebo načo boli použité.

Tri firmy, cez ktoré sa realizovali výbery hotovosti, boli medzičasom prepísané na cudzincov. Obchodné operácie už niekoľko mesiacov preveruje finančná správa pre podozrenia z daňových podvodov.

Matovičove symboly skorumpovanosti

Od 10. októbra je na Špecializovanom trestnom súde naplánované pojednávanie v hlavnej časti Mýtnika. Súd na podozrivé transakcie upozornili obhajcovia obžalovaného oligarchu Jozefa Brhela staršieho. Tvrdia, že z nich vyplýva podozrenie z manipulácie vyšetrovania.

V prípade podozrivých obchodných operácií ide o obhajcov Michala Suchobu a Františka Imreczeho.

Suchoba podniká s informačno-komunikačnými technológiami. Jeho firma Allexis sa po roku 2012 stala významným dodávateľom finančnej správy v čase, keď tam šéfoval Imrecze. Dodané analytické a kontrolné systémy sa úspešne využívajú dodnes.

Suchoba i Imrecze sa od minulého roka priznávajú ku korupcii a ovplyvňovaniu obstarávaní. Zhodujú sa, že z toho profitoval aj Brhel starší. V inom prípade vypovedajú aj proti podnikateľovi Miroslavovi Výbohovi.

Oligarchovia Brhel a Výboh mali v ére Smeru veľký vplyv na predsedu strany Roberta Fica, niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a niektoré personálne nominácie strany. Pre stranu OĽaNO Igora Matoviča sú symbolom skorumpovanosti Ficových vlád a ich trestné stíhania preto môžu vyzerať ako pokračovanie politického zápasu proti Smeru.

Keď napredovalo vyšetrovanie, kvitol biznis s mincami

Podozrivé obchodné operácie medzi Suchobom a obhajcami sa diali v čase, keď nastali dôležité momenty vo vyšetrovaní kauzy Mýtnik – Imreczeho spolupráca, potvrdenie výpovede proti Brhelovi a rozšírenie jeho stíhanie či obvinenie Výboha.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala trestne stíhanie Suchobu, Imreczeho a ďalších obvinených v kauze Mýtnik v piatok 29. januára minulý rok. Podnikateľ Suchoba sa vtedy nachádzal v Spojených arabských emirátoch. Chvíľku po ňom síce pátral Interpol, ale v podstate hneď sa dobrovoľne prihlásil a dal najavo, že je pripravený vypovedať o oligarchii.

„Rád by som objasnil orgánom činným v trestnom konaní spôsob fungovania Jozefa Brhela v IT sektore, jeho spôsob vstupu do spoločnosti Allexis, ako aj spôsob jeho vyjednávania,“ mal napísať Suchoba svojej obhajkyni Jane Valkovej týždeň po obvinení v piatok 5. februára 2021. E-mail nedávno zverejnil anonym na blog.pravda.sk.

Tento článok je dostupný po registrácii.

Bezplatnou registráciou získate prístup k redakciou vybraným článkom a pravidelnému týždennému newsletteru.

Mohlo by vás zaujímať