Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu vo štvrtok vyhlásil rozsudok proti Slovensku v súvislosti s odsúdením Erika Adamča za účasť na dvoch vraždách v rokoch 1997 a 1999 (na ESĽP v minulosti uspeljeho brat Branislav Adamčo). Kľúčovým usvedčujúcim svedectvom boli výpovede spolupracujúcich obvinených a podľa ESĽP slovenské súdy zlyhali pri ich kritickom vyhodnotení.
Konkrétne argumenty sú prenositeľné na mnohé trestné stíhania začaté po roku 2018, ktoré sú postavené výhradne alebo prevažne na svedectvách spolupracujúcich svedkov. K tomu sa dostanem ďalej.
Jeden z argumentov ESĽP dokonca sedí aj na trestné stíhania vykonávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, tie sú však už právoplatne ukončené a preto by ich rozsudok nemal ovplyvniť.
Rozsudok však má aj iný zaujímavý rozmer. Vyhlásený bol v čase, keď Európsky súd pre ľudské práva slovenskej vláde oznámil prinajmenšom päť nových sťažností, ktoré súvisia s horlivosťou pri sledovaných trestných stíhaniach. Horlivosť je v tomto prípade eufemizmom pre postupy, pri ktorých sa nekladie priveľa kritických otázok a niektoré pravidlá idú bokom, pretože najdôležitejšie je predsa to, aby boli konkrétne osoby trestne stíhané a takzvané temné sily porazené.
Tento článok je dostupný po registrácii.
Bezplatnou registráciou získate prístup k redakciou vybraným článkom a pravidelnému týždennému newsletteru.